Kodi zonal VareseQyteti/qyteza ose krahina:Varese

Kodi zonal:

0332     (+39332)

Shteti:

Italia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Varese (Italia)


Prefiksi 0332 është kodi i zonës për Varese. Dhe Varese ndodhet në Italia. Nëse ndodheni jashtë Italia dhe dëshironi të telefononi një person në Varese, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Italia është +39 (0039), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Varese, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +39 0332.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +39 0332 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Varese për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0039 0332.