Kodi zonal 028 / +9828Kodi zonal:028     (+9828)
Qyteti/qyteza ose krahina:Qazvin

Shteti:

Irani


Kodi zonal 028 / +9828 (Irani)


Prefiksi 028 është kodi i zonës për Qazvin. Dhe Qazvin ndodhet në Irani. Nëse ndodheni jashtë Irani dhe dëshironi të telefononi një person në Qazvin, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Irani është +98, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Qazvin, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +9828.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +9828 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Qazvin për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 009828.
Llogaritësi I numrit të telefonit