Kodi zonal 02652 / +492652Kodi zonal:02652     (+492652)
Qyteti/qyteza ose krahina:Mendig

Shteti:

Gjermania


Kodi zonal 02652 / +492652 (Gjermania)


Prefiksi 02652 është kodi i zonës për Mendig. Dhe Mendig ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Mendig, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mendig, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +492652.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +492652 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mendig për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00492652.
Llogaritësi I numrit të telefonit