Kodi zonal 0251 / +58251Kodi zonal:0251     (+58251)
Qyteti/qyteza ose krahina:Lara, Yaracuy

Shteti:

Venezuela


Kodi zonal 0251 / +58251 (Venezuela)


Prefiksi 0251 është kodi i zonës për Lara, Yaracuy. Dhe Lara, Yaracuy ndodhet në Venezuela. Nëse ndodheni jashtë Venezuela dhe dëshironi të telefononi një person në Lara, Yaracuy, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Venezuela është +58, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Lara, Yaracuy, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +58251.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +58251 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Lara, Yaracuy për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0058251.
Llogaritësi I numrit të telefonit