Kodi zonal Lara, Yaracuy (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Lara, Yaracuy

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0251     (+58251)
0253     (+58253)

Shteti:

Venezuela

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Lara, Yaracuy (hyrja telefonike)


Prefiksi 0253 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Lara, Yaracuy. Dhe Lara, Yaracuy ndodhet në Venezuela. Nëse ndodheni jashtë Venezuela dhe dëshironi të telefononi një person në Lara, Yaracuy, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Venezuela është +58 (0058), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Lara, Yaracuy, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +58 253. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +58 253 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Lara, Yaracuy për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0058 253.