Kodi zonal 02339 (+492339 / 00492339 / 011492339) (hyrja telefonike)Kodi zonal 02339 / +492339 / 00492339 / 011492339, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 02339 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Sprockhövel-Haßlinghausen. Dhe Sprockhövel-Haßlinghausen ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Sprockhövel-Haßlinghausen, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sprockhövel-Haßlinghausen, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 2339. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 2339 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sprockhövel-Haßlinghausen për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 2339.