Kodi zonal 022291 (+37422291 / 0037422291 / 01137422291) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:022291     (+37422291)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Balahovit/Kamaris

Shteti:

Armeni

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 022291 / +37422291 / 0037422291 / 01137422291, Armeni (hyrja telefonike)


Prefiksi 022291 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Balahovit/Kamaris. Dhe Balahovit/Kamaris ndodhet në Armeni. Nëse ndodheni jashtë Armeni dhe dëshironi të telefononi një person në Balahovit/Kamaris, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Armeni është +374 (00374), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Balahovit/Kamaris, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +374 22291. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +374 22291 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Balahovit/Kamaris për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00374 22291.