Kodi zonal 0218 (+260218 / 00260218 / 011260218) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:0218     (+260218)

Qyteti/qyteza ose krahina:

North Western Province

Shteti:

Zambia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 0218 / +260218 / 00260218 / 011260218, Zambia (hyrja telefonike)


Prefiksi 0218 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për North Western Province. Dhe North Western Province ndodhet në Zambia. Nëse ndodheni jashtë Zambia dhe dëshironi të telefononi një person në North Western Province, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zambia është +260 (00260), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në North Western Province, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +260 218. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +260 218 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në North Western Province për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00260 218.