Kodi zonal 02 (+662 / 00662 / 011662) (hyrja telefonike)Kodi zonal 02 / +662 / 00662 / 011662, Tailanda (hyrja telefonike)


Prefiksi 02 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Bangkok (Krung Thep Maha Nakhon), Nonthaburi, Pathum Thani, Samut Prakan, Phutthamonthon. Dhe Bangkok (Krung Thep Maha Nakhon), Nonthaburi, Pathum Thani, Samut Prakan, Phutthamonthon ndodhet në Tailanda. Nëse ndodheni jashtë Tailanda dhe dëshironi të telefononi një person në Bangkok (Krung Thep Maha Nakhon), Nonthaburi, Pathum Thani, Samut Prakan, Phutthamonthon, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tailanda është +66 (0066), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bangkok (Krung Thep Maha Nakhon), Nonthaburi, Pathum Thani, Samut Prakan, Phutthamonthon, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +66 2. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +66 2 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bangkok (Krung Thep Maha Nakhon), Nonthaburi, Pathum Thani, Samut Prakan, Phutthamonthon për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0066 2.