Kodi zonal 02 (+3582 / 003582 / 0113582) (hyrja telefonike)Kodi zonal 02 / +3582 / 003582 / 0113582, Finlanda (hyrja telefonike)


Prefiksi 02 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Turku and Pori (Turku ja Pori / Åbo och Björneborg). Dhe Turku and Pori (Turku ja Pori / Åbo och Björneborg) ndodhet në Finlanda. Nëse ndodheni jashtë Finlanda dhe dëshironi të telefononi një person në Turku and Pori (Turku ja Pori / Åbo och Björneborg), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Finlanda është +358 (00358), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Turku and Pori (Turku ja Pori / Åbo och Björneborg), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +358 2. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +358 2 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Turku and Pori (Turku ja Pori / Åbo och Björneborg) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00358 2.