Kodi zonal 011 (+96611 / 0096611 / 01196611) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:011     (+96611)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Riyadh

Shteti:

Arabia Saudite

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 011 / +96611 / 0096611 / 01196611, Arabia Saudite (hyrja telefonike)


Prefiksi 011 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Riyadh. Dhe Riyadh ndodhet në Arabia Saudite. Nëse ndodheni jashtë Arabia Saudite dhe dëshironi të telefononi një person në Riyadh, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Arabia Saudite është +966 (00966), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Riyadh, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +966 11. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +966 11 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Riyadh për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00966 11.