Kodi zonal Žilina (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Žilina

Kodi zonal / hyrja telefonike:

041     (+42141)

Shteti:

Sllovakia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Žilina (hyrja telefonike)


Prefiksi 041 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Žilina. Dhe Žilina ndodhet në Sllovakia. Nëse ndodheni jashtë Sllovakia dhe dëshironi të telefononi një person në Žilina, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Sllovakia është +421 (00421), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Žilina, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +421 41. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +421 41 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Žilina për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00421 41.