Kodi zonal ZhaotongQyteti/qyteza ose krahina:Zhaotong
Kodi zonal:870     (+86 870)

Shteti:

Kina


Kodi zonal Zhaotong (Kina)


Prefiksi 870 është kodi i zonës për Zhaotong. Dhe Zhaotong ndodhet në Kina. Nëse ndodheni jashtë Kina dhe dëshironi të telefononi një person në Zhaotong, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kina është +86, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Zhaotong, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +86 870.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +86 870 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Zhaotong për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0086 870.
Llogaritësi I numrit të telefonit