Kodi zonal Żebbuġ, Malta (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Żebbuġ, Malta

Kodi zonal / hyrja telefonike:

46     (+356 46)
46     (+356 46)

Shteti:

Malta

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Żebbuġ, Malta (hyrja telefonike)


Prefiksi 46 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Żebbuġ, Malta. Dhe Żebbuġ, Malta ndodhet në Malta. Nëse ndodheni jashtë Malta dhe dëshironi të telefononi një person në Żebbuġ, Malta, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Malta është +356 (00356), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Żebbuġ, Malta, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +356 46. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +356 46 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Żebbuġ, Malta për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00356 46.