Kodi zonal Zarasai (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Zarasai

Kodi zonal / hyrja telefonike:

8385     (+370 8385)

Shteti:

Lituania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Zarasai (hyrja telefonike)


Prefiksi 8385 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Zarasai. Dhe Zarasai ndodhet në Lituania. Nëse ndodheni jashtë Lituania dhe dëshironi të telefononi një person në Zarasai, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Lituania është +370 (00370), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Zarasai, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +370 8385. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +370 8385 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Zarasai për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00370 8385.