Kodi zonal YerevanQyteti/qyteza ose krahina:Yerevan
Kodi zonal:010     (+37410)
010     (+37410)

Shteti:

Armeni


Kodi zonal Yerevan (Armeni)


Prefiksi 010 është kodi i zonës për Yerevan. Dhe Yerevan ndodhet në Armeni. Nëse ndodheni jashtë Armeni dhe dëshironi të telefononi një person në Yerevan, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Armeni është +374, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Yerevan, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +37410.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +37410 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Yerevan për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0037410.
Llogaritësi I numrit të telefonit