Kodi zonal YeQyteti/qyteza ose krahina:Ye

Kodi zonal:

5750     (+95 5750)

Shteti:

Mianmar

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Ye, Mianmar


Prefiksi 5750 është kodi i zonës për Ye. Dhe Ye ndodhet në Mianmar. Nëse ndodheni jashtë Mianmar dhe dëshironi të telefononi një person në Ye, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mianmar është +95 (0095), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ye, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +95 5750. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +95 5750 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ye për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0095 5750.