Kodi zonal Yalova (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Yalova

Kodi zonal / hyrja telefonike:

226     (+90 226)

Shteti:

Turqia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Yalova (hyrja telefonike)


Prefiksi 226 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Yalova. Dhe Yalova ndodhet në Turqia. Nëse ndodheni jashtë Turqia dhe dëshironi të telefononi një person në Yalova, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Turqia është +90 (0090), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Yalova, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +90 226. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +90 226 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Yalova për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0090 226.