Kodi zonal WrocławQyteti/qyteza ose krahina:Wrocław
Kodi zonal:71     (+48 71)

Shteti:

Poloni


Kodi zonal Wrocław (Poloni)


Prefiksi 71 është kodi i zonës për Wrocław. Dhe Wrocław ndodhet në Poloni. Nëse ndodheni jashtë Poloni dhe dëshironi të telefononi një person në Wrocław, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Poloni është +48, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Wrocław, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +48 71.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +48 71 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Wrocław për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0048 71.
Llogaritësi I numrit të telefonit