Kodi zonal Whangarei (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Whangarei

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0998     (+64998)

Shteti:

Zelanda e Re / Aotearoa

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Whangarei (hyrja telefonike)


Prefiksi 0998 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Whangarei. Dhe Whangarei ndodhet në Zelanda e Re / Aotearoa. Nëse ndodheni jashtë Zelanda e Re / Aotearoa dhe dëshironi të telefononi një person në Whangarei, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zelanda e Re / Aotearoa është +64 (0064), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Whangarei, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +64 998. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +64 998 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Whangarei për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0064 998.