Kodi zonal Wetter HessenQyteti/qyteza ose krahina:Wetter Hessen
Kodi zonal:06423     (+496423)

Shteti:

GjermaniaPrefiksi 06423 është kodi i zonës për Wetter Hessen. Dhe Wetter Hessen ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Wetter Hessen, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Wetter Hessen, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +496423.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +496423 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Wetter Hessen për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00496423.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Wetter Hessen (Gjermania)