Kodi zonal WenshanQyteti/qyteza ose krahina:Wenshan

Kodi zonal:

876     (+86 876)

Shteti:

Kina

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Wenshan, Kina


Prefiksi 876 është kodi i zonës për Wenshan. Dhe Wenshan ndodhet në Kina. Nëse ndodheni jashtë Kina dhe dëshironi të telefononi një person në Wenshan, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kina është +86 (0086), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Wenshan, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +86 876. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +86 876 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Wenshan për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0086 876.