Kodi zonal Wa (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Wa

Kodi zonal / hyrja telefonike:

03920     (+2333920)

Shteti:

Gana

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Wa (hyrja telefonike)


Prefiksi 03920 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Wa. Dhe Wa ndodhet në Gana. Nëse ndodheni jashtë Gana dhe dëshironi të telefononi një person në Wa, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gana është +233 (00233), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Wa, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +233 3920. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +233 3920 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Wa për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00233 3920.