Kodi zonal Vikbolandet (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Vikbolandet

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0125     (+46125)

Shteti:

Suedia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Vikbolandet (hyrja telefonike)


Prefiksi 0125 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Vikbolandet. Dhe Vikbolandet ndodhet në Suedia. Nëse ndodheni jashtë Suedia dhe dëshironi të telefononi një person në Vikbolandet, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Suedia është +46 (0046), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Vikbolandet, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +46 125. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +46 125 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Vikbolandet për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0046 125.