Kodi zonal Vetlanda (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Vetlanda

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0383     (+46383)

Shteti:

Suedia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Vetlanda (hyrja telefonike)


Prefiksi 0383 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Vetlanda. Dhe Vetlanda ndodhet në Suedia. Nëse ndodheni jashtë Suedia dhe dëshironi të telefononi një person në Vetlanda, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Suedia është +46 (0046), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Vetlanda, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +46 383. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +46 383 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Vetlanda për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0046 383.