Kodi zonal Valmiera (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Valmiera

Kodi zonal / hyrja telefonike:

642     (+371 642)

Shteti:

Letonia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Valmiera (hyrja telefonike)


Prefiksi 642 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Valmiera. Dhe Valmiera ndodhet në Letonia. Nëse ndodheni jashtë Letonia dhe dëshironi të telefononi një person në Valmiera, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Letonia është +371 (00371), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Valmiera, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +371 642. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +371 642 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Valmiera për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00371 642.