Kodi zonal ValjevoQyteti/qyteza ose krahina:Valjevo
Kodi zonal:14     (+381 14)
14     (+381 14)

Shteti:

Kosova


Kodi zonal Valjevo (Kosova)


Prefiksi 14 është kodi i zonës për Valjevo. Dhe Valjevo ndodhet në Kosova. Nëse ndodheni jashtë Kosova dhe dëshironi të telefononi një person në Valjevo, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kosova është +381, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Valjevo, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +381 14.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +381 14 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Valjevo për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00381 14.
Llogaritësi I numrit të telefonit