Kodi zonal UxbridgeQyteti/qyteza ose krahina:Uxbridge
Kodi zonal:01895     (+441895)

Shteti:

Mbretëria e Bashkuar e Britanisë


Kodi zonal Uxbridge (Mbretëria e Bashkuar e Britanisë)


Prefiksi 01895 është kodi i zonës për Uxbridge. Dhe Uxbridge ndodhet në Mbretëria e Bashkuar e Britanisë. Nëse ndodheni jashtë Mbretëria e Bashkuar e Britanisë dhe dëshironi të telefononi një person në Uxbridge, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mbretëria e Bashkuar e Britanisë është +44, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Uxbridge, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +441895.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +441895 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Uxbridge për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00441895.
Llogaritësi I numrit të telefonit