Kodi zonal Ústí nad Labem (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Ústí nad Labem

Kodi zonal / hyrja telefonike:

41     (+420 41)
47     (+420 47)

Shteti:

Çekia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Ústí nad Labem (hyrja telefonike)


Prefiksi 47 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ústí nad Labem. Dhe Ústí nad Labem ndodhet në Çekia. Nëse ndodheni jashtë Çekia dhe dëshironi të telefononi një person në Ústí nad Labem, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Çekia është +420 (00420), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ústí nad Labem, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +420 47.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +420 47 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ústí nad Labem për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00420 47.