Kodi zonal Trujillo (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Trujillo

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0272     (+58272)

Shteti:

Venezuela

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Trujillo (hyrja telefonike)


Prefiksi 0272 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Trujillo. Dhe Trujillo ndodhet në Venezuela. Nëse ndodheni jashtë Venezuela dhe dëshironi të telefononi një person në Trujillo, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Venezuela është +58 (0058), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Trujillo, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +58 272. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +58 272 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Trujillo për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0058 272.