Kodi zonal TreffurtQyteti/qyteza ose krahina:Treffurt

Kodi zonal:

036923     (+4936923)

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Treffurt, Gjermania


Prefiksi 036923 është kodi i zonës për Treffurt. Dhe Treffurt ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Treffurt, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Treffurt, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 36923. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 36923 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Treffurt për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 36923.