Kodi zonal Tomsk OblastQyteti/qyteza ose krahina:Tomsk Oblast
Kodi zonal:382     (+7 382)

Shteti:

Rusia


Kodi zonal Tomsk Oblast (Rusia)


Prefiksi 382 është kodi i zonës për Tomsk Oblast. Dhe Tomsk Oblast ndodhet në Rusia. Nëse ndodheni jashtë Rusia dhe dëshironi të telefononi një person në Tomsk Oblast, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Rusia është +7, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tomsk Oblast, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +7 382.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +7 382 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tomsk Oblast për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 007 382.
Llogaritësi I numrit të telefonit