Kodi zonal TicinoQyteti/qyteza ose krahina:Ticino
Kodi zonal:91     (+41 91)

Shteti:

Zvicra


Kodi zonal Ticino (Zvicra)


Prefiksi 91 është kodi i zonës për Ticino. Dhe Ticino ndodhet në Zvicra. Nëse ndodheni jashtë Zvicra dhe dëshironi të telefononi një person në Ticino, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zvicra është +41, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ticino, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +41 91.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +41 91 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ticino për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0041 91.
Llogaritësi I numrit të telefonit