Kodi zonal Thika (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Thika

Kodi zonal / hyrja telefonike:

067     (+25467)

Shteti:

Kenia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Thika (hyrja telefonike)


Prefiksi 067 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Thika. Dhe Thika ndodhet në Kenia. Nëse ndodheni jashtë Kenia dhe dëshironi të telefononi një person në Thika, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kenia është +254 (00254), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Thika, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +254 67. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +254 67 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Thika për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00254 67.