Kodi zonal Thái BìnhQyteti/qyteza ose krahina:Thái Bình
Kodi zonal:036     (+8436)

Shteti:

Vietnami


Kodi zonal Thái Bình (Vietnami)


Prefiksi 036 është kodi i zonës për Thái Bình. Dhe Thái Bình ndodhet në Vietnami. Nëse ndodheni jashtë Vietnami dhe dëshironi të telefononi një person në Thái Bình, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Vietnami është +84, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Thái Bình, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +8436.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +8436 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Thái Bình për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 008436.
Llogaritësi I numrit të telefonit