Kodi zonal TetovoQyteti/qyteza ose krahina:Tetovo
Kodi zonal:44     (+389 44)

Shteti:

Maqedonia Veriore


Kodi zonal Tetovo (Maqedonia Veriore)


Prefiksi 44 është kodi i zonës për Tetovo. Dhe Tetovo ndodhet në Maqedonia Veriore. Nëse ndodheni jashtë Maqedonia Veriore dhe dëshironi të telefononi një person në Tetovo, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maqedonia Veriore është +389, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tetovo, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +389 44.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +389 44 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tetovo për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00389 44.
Llogaritësi I numrit të telefonit