Kodi zonal Tete (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Tete

Kodi zonal / hyrja telefonike:

252     (+258 252)

Shteti:

Mozambiku

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Tete (hyrja telefonike)


Prefiksi 252 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Tete. Dhe Tete ndodhet në Mozambiku. Nëse ndodheni jashtë Mozambiku dhe dëshironi të telefononi një person në Tete, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mozambiku është +258 (00258), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tete, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +258 252. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +258 252 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tete për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00258 252.