Kodi zonal TeteQyteti/qyteza ose krahina:Tete
Kodi zonal:252     (+258 252)

Shteti:

Mozambiku


Kodi zonal Tete (Mozambiku)


Prefiksi 252 është kodi i zonës për Tete. Dhe Tete ndodhet në Mozambiku. Nëse ndodheni jashtë Mozambiku dhe dëshironi të telefononi një person në Tete, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mozambiku është +258, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tete, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +258 252.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +258 252 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tete për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00258 252.
Llogaritësi I numrit të telefonit