Kodi zonal Telemach (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Telemach

Kodi zonal / hyrja telefonike:

08     (+3868)

Shteti:

Sllovenia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Telemach (hyrja telefonike)


Prefiksi 08 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Telemach. Dhe Telemach ndodhet në Sllovenia. Nëse ndodheni jashtë Sllovenia dhe dëshironi të telefononi një person në Telemach, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Sllovenia është +386 (00386), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Telemach, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +386 8. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +386 8 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Telemach për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00386 8.