Kodi zonal Tasiilaq (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Tasiilaq

Kodi zonal / hyrja telefonike:

98     (+299 98)

Shteti:

Grenlanda

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Tasiilaq (hyrja telefonike)


Prefiksi 98 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Tasiilaq. Dhe Tasiilaq ndodhet në Grenlanda. Nëse ndodheni jashtë Grenlanda dhe dëshironi të telefononi një person në Tasiilaq, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Grenlanda është +299 (00299), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tasiilaq, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +299 98. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +299 98 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tasiilaq për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00299 98.