Kodi zonal TakalarQyteti/qyteza ose krahina:Takalar
Kodi zonal:0418     (+62418)

Shteti:

Indonezia


Kodi zonal Takalar (Indonezia)


Prefiksi 0418 është kodi i zonës për Takalar. Dhe Takalar ndodhet në Indonezia. Nëse ndodheni jashtë Indonezia dhe dëshironi të telefononi një person në Takalar, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Indonezia është +62, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Takalar, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +62418.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +62418 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Takalar për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0062418.
Llogaritësi I numrit të telefonit