Kodi zonal Tafea (hyrja telefonike)



Qyteti/qyteza ose krahina:Tafea

Kodi zonal / hyrja telefonike:

88     (+678 88)

Shteti:

Vanuatu

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Tafea (hyrja telefonike)


Prefiksi 88 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Tafea. Dhe Tafea ndodhet në Vanuatu. Nëse ndodheni jashtë Vanuatu dhe dëshironi të telefononi një person në Tafea, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Vanuatu është +678 (00678), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tafea, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +678 88. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +678 88 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tafea për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00678 88.