Kodi zonal Tabora (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Tabora

Kodi zonal / hyrja telefonike:

26     (+255 26)

Shteti:

Tanzanija

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Tabora (hyrja telefonike)


Prefiksi 26 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Tabora. Dhe Tabora ndodhet në Tanzanija. Nëse ndodheni jashtë Tanzanija dhe dëshironi të telefononi një person në Tabora, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tanzanija është +255 (00255), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tabora, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +255 26. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +255 26 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tabora për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00255 26.