Kodi zonal SuwałkiQyteti/qyteza ose krahina:Suwałki
Kodi zonal:87     (+48 87)

Shteti:

Poloni


Kodi zonal Suwałki (Poloni)


Prefiksi 87 është kodi i zonës për Suwałki. Dhe Suwałki ndodhet në Poloni. Nëse ndodheni jashtë Poloni dhe dëshironi të telefononi një person në Suwałki, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Poloni është +48, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Suwałki, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +48 87.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +48 87 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Suwałki për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0048 87.
Llogaritësi I numrit të telefonit