Kodi zonal ŠtipQyteti/qyteza ose krahina:Štip
Kodi zonal:32     (+389 32)

Shteti:

Maqedonia Veriore


Kodi zonal Štip (Maqedonia Veriore)


Prefiksi 32 është kodi i zonës për Štip. Dhe Štip ndodhet në Maqedonia Veriore. Nëse ndodheni jashtë Maqedonia Veriore dhe dëshironi të telefononi një person në Štip, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maqedonia Veriore është +389, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Štip, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +389 32.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +389 32 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Štip për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00389 32.
Llogaritësi I numrit të telefonit