Kodi zonal St. Gallen (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:St. Gallen

Kodi zonal / hyrja telefonike:

71     (+41 71)

Shteti:

Zvicra

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal St. Gallen (hyrja telefonike)


Prefiksi 71 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për St. Gallen. Dhe St. Gallen ndodhet në Zvicra. Nëse ndodheni jashtë Zvicra dhe dëshironi të telefononi një person në St. Gallen, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zvicra është +41 (0041), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në St. Gallen, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +41 71. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +41 71 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në St. Gallen për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0041 71.