Kodi zonal South Bohemian (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:South Bohemian

Kodi zonal / hyrja telefonike:

38     (+420 38)
39     (+420 39)

Shteti:

Çekia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal South Bohemian (hyrja telefonike)


Prefiksi 39 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për South Bohemian. Dhe South Bohemian ndodhet në Çekia. Nëse ndodheni jashtë Çekia dhe dëshironi të telefononi një person në South Bohemian, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Çekia është +420 (00420), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në South Bohemian, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +420 39.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +420 39 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në South Bohemian për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00420 39.