Kodi zonal Soroca (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Soroca

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0230     (+373230)
0330     (+373330)

Shteti:

Moldavia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Soroca (hyrja telefonike)


Prefiksi 0330 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Soroca. Dhe Soroca ndodhet në Moldavia. Nëse ndodheni jashtë Moldavia dhe dëshironi të telefononi një person në Soroca, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Moldavia është +373 (00373), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Soroca, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +373 330. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +373 330 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Soroca për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00373 330.