Kodi zonal SmolevichiQyteti/qyteza ose krahina:Smolevichi
Kodi zonal:1776     (+375 1776)

Shteti:

BellorusiaPrefiksi 1776 është kodi i zonës për Smolevichi. Dhe Smolevichi ndodhet në Bellorusia. Nëse ndodheni jashtë Bellorusia dhe dëshironi të telefononi një person në Smolevichi, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bellorusia është +375, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Smolevichi, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +375 1776.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +375 1776 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Smolevichi për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00375 1776.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Smolevichi (Bellorusia)