Kodi zonal ShurugwiQyteti/qyteza ose krahina:Shurugwi
Kodi zonal:52     (+263 52)

Shteti:

Zimbabveja


Kodi zonal Shurugwi (Zimbabveja)


Prefiksi 52 është kodi i zonës për Shurugwi. Dhe Shurugwi ndodhet në Zimbabveja. Nëse ndodheni jashtë Zimbabveja dhe dëshironi të telefononi një person në Shurugwi, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zimbabveja është +263, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Shurugwi, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +263 52.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +263 52 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Shurugwi për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00263 52.
Llogaritësi I numrit të telefonit