Kodi zonal SheffieldQyteti/qyteza ose krahina:Sheffield
Kodi zonal:0114     (+44114)

Shteti:

Mbretëria e Bashkuar e BritanisëPrefiksi 0114 është kodi i zonës për Sheffield. Dhe Sheffield ndodhet në Mbretëria e Bashkuar e Britanisë. Nëse ndodheni jashtë Mbretëria e Bashkuar e Britanisë dhe dëshironi të telefononi një person në Sheffield, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mbretëria e Bashkuar e Britanisë është +44, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sheffield, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +44114.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +44114 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sheffield për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0044114.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Sheffield (Mbretëria e Bashkuar e Britanisë)